pexels alexander isreb 1797415 1

Eski Eşya Depolama Ve Taşıma Konusunda Yapılması Gerekenler

Antika eşyalar, tarih ve kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Hassas olan bu tür değerli parçaları taşırken özenli ve dikkatli olmak çok önemlidir. Eski eşya depolama ve taşıma sürecinde, değerli parçaların zarar görmesini önlemek için çeşitli adımlar atılması gerekmektedir. Bu makalede, antika eşya ve koleksiyon taşırken dikkat edilmesi gereken önemli hususları ele alacağız.

Depolama Öncesi Antika ve Eski Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Geçmiş zamanların izlerini taşıyan antika eşyaların temizlenirken özenli davranılması gerekir. Bu tür eşyaların doğru bir şekilde temizlenmesi, korunmalarını ve estetik görünümlerini sürdürebilmelerini sağlar. Ancak eşyalar eski olduğu için ağır temizlik ürünleri veya sert hareketler bu eşyalara zarar verebilir.

  • Her antika veya eski eşyanın üretim malzemesi farklı olabilir. Öncelikle, eşyanın hangi malzemeden yapıldığını belirlemelisiniz. Daha sonra eşyanın yüzeyinin ne tür bir korumaya ihtiyaç duyduğunu anlayabilir ve bu doğrultuda doğru temizlik ürününü seçebilirsiniz.
  • Antika ve eski eşyaları temizlerken kaliteli temizlik malzemelerini kullanmak önemlidir. Sert kimyasallar veya aşındırıcı maddeler, eşyanın yüzeyine zarar verebilir. Bu soruna karşı su ve hafif bir sabun çözeltisi veya sirke ve su karışımı gibi doğal temizlik maddeleri kullanabilirsiniz.
  • Eşyaları temizlerken aşırı güç uygulamaktan kaçınmalısınız. Yüzeye zarar verebilecek sert süngerler veya sert fırçalar yerine yumuşak temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz. Nazik hareketlerle yüzeyi temizleyerek hassas bölümlerin zarar görmesini önleyebilirsiniz. Bu esnada mikrofiber veya yumuşak pamuklu bir bez tercih edebilirsiniz.

Antika Eşyaları Güvenli Bir Şekilde Paketlemek

Eski eşya depolamadan önce paketleme aşamasına geçilir. Bu tür eşyaları taşırken, doğru paketleme yöntemleri kullanmak ve özenli bir şekilde hareket etmek önemlidir. Antika eşyaların güvenli bir şekilde paketlenmesi, hasar ve kırılmaları önleyerek korumalarını sağlar.

Fazla eşya depolamanız durumunda paketlerin üzerine etiketler yapıştırabilirsiniz. Böylece eşyaların birbirine karışmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızı koymak için karton kutu, kabarcıklı naylon, köpük levha, havalı plastik ve uygun boyutta ambalaj bantları gereklidir.

Eşyalarınızı kutulara koyarken de dikkatli olmalısınız. Onları yerleştirirken boşlukları doldurmak için uygun dolgu malzemeleri kullanabilirsiniz. Gazete kağıdı, köpük tüpler veya havalı plastik gibi malzemeleri kullanarak eşyaların hareket etmesini engelleyebilirsiniz. Eşyaları sıkışık bir şekilde yerleştirerek onların sabitlenmesini sağlayarak hasar riskini azaltabilirsiniz.

Kırılabilir Eşyalar İçin Ek Önlemler Almak

Kırılabilir eşyaları taşırken, diğer eşyalara göre daha özenli davranmak gerekir. Bu parçaları tek başlarına armalı veya ayrı ayrı kutulara yerleştirmelisiniz. Kırılabilir parçaları sarmak için gazete kağıdı, yumuşak kumaşlar veya köpükler başta olmak üzere çeşitli koruyucu malzemelerden de yararlanmalısınız.

Kırılabilir eşyaları paketledikten sonra kutuların özellikle hassas ve boşluk oluşa noktalarına destekler koyun. Bu sayede sarsılmalar esnasında kırılabilir eşyaların birbirlerine çarpmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kırılabilir parçaları paketlerken, eşyaları birbirinden ayıracak malzemeler kullanmayı ihmal etmeyin. Bu malzemeler, parçaların birbirleriyle temas etmesini önleyerek çizilme ve kırılmaları engeller.

Kutuları herhangi bir açıklık kalmayacak şekilde onları kapatın ve bantlayın. Ayrıca, kutuların üzerine “Kırılabilir” veya “Dikkat” gibi uyarı etiketleri yapıştırabilirsiniz. Böylece nakliye esnasınd bu kutuların özenle taşınmasını sağlayabilirsiniz. Az eşya taşımanız gerekse bile bu uyarılarla parçaları maksimum düzeyde koruyabilirsiniz.

Eğer antika eşyalarınızın arasında son derece kırılabilir ve değerli parçalar varsa, profesyonel yardım almanız daha uygun olabilir. Antika eşya nakliyesinde deneyimli bir şirketle çalışarak parçalarınızın güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Profesyonel ekipler, gerekli önlemleri alarak parçalarınızı koruma altına alacak ve hasar riskini en aza indirecektir.

Nakliye Sırasında Güvenlik Önlemleri

Mobilya taşımada olduğu gibi antika eşyaların taşınma sürecinde güvenlik önlemleri almak ve parçaların zarar görmeden yerine ulaşmasını sağlamak çok önemlidir. Taşıma sürecinde bazı hususlara dikkat ederek eşyalarınızın hasar görmesini önleyebilir ve onları koruyabilirsiniz.

Antika veya eski eşyalarınızı güvenli bir şekilde taşımak için profesyonel bir nakliye şirketiyle çalışmak önemlidir. Deneyimli ekipler, eşyalarınızın doğru bir şekilde paketlenmesini ve taşınmasını sağlayacaktır. Eski eşya depolama sürecinde bu deneyimle ekiplerden her daim destek alabilirsiniz.

Eşyaları taşıma aracına yerleştirdikten sonra, eşyaların sabitlenmesi ve korunması önemlidir. Bu amaçla kayışlar veya bağlama sistemleri kullanabilirsiniz. Böylece eşyaların yer değiştirmesi ve zarar görmesi engellenir.

Eski eşya depolama sürecinde taşıma esnasında dikkatli hareket etmelisiniz. Hız limitlerine uyarak güvenli bir şekilde yol almalısınız. Keskin virajlarda yavaşlamaya ve aniden fren yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde eşyalarınızın sarsıntıdan kaynaklı olarak hasar görme riskini azaltabilirsiniz.

Eşyalarınızı taşırken olası bir hasara karşı sigorta yaptırmak önemlidir. Taşıma sürecinde beklenmedik olaylar meydana gelebilir. Eşyalarınızı sigortalatarak, olası bir zarar durumunda maddi kaybınızı en aza indirebilirsiniz.

Mavi Depolama ile Eski Eşyalarınız Güvende

Mavi Depolama’nın uzman kadrosu, eski eşya depolama sürecinde size profesyonel hizmet sunar. Eşyalarınızı düzgün bir şekilde yerleştirmek ve depolamak için profesyonel malzemeler ve teknikler kullanılır. Böylece eşyalarınızı güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz.

Siz de antika eşya nakliye depolama sürecinde size destek olan Mavi Depolama’nın avantajlarından faydalanabilirsiniz. Güvenlik önlemleri, iklim kontrollü ortam, temizlik ve düzen, esnek depolama seçenekleri ve profesyonel destekle eşyalarınızın güvenli ve optimum koşullarda saklayabilirsiniz.

 

Eşya DepolamaEşya Depolama FiyatıEşya Depolama Fiyat Ortalaması
1+1 Eşya Depolama1.200 – 1.500 ₺1.200 ₺
2+1 Eşya Depolama1.500 – 2.000 ₺1.500 ₺
3+1 Eşya Depolama3.500 – 4.500 ₺1.800 ₺
4+1 Eşya Depolama4.000 – 5.000 ₺2.100 ₺
5+1 Eşya Depolama 4.500– 6.000 ₺3.000 ₺
Ofis Eşya Depolama4.000 ₺Teklif Al

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın!